Najsłynniejsza choinka na świecie

1261391816_1326-metrowa choinka stanęła w Nowym Jorku, na słynnym placu w Rockefeller Center. Drzewo waży 13 ton i przyjechało z Pensylwanii. Świerk norweski musiało ustawiać kilku robotników przy pomocy dużego żurawia. The Rockefeller Center Christmas Tree  to symbol Świąt Bożego Narodzenia w Nowym Jorku. Drzewo ma być udekorowane i oficjalnie zaprezentowane dzisiaj wieczorem podczas corocznej oficjalnej uroczystości połączonej z występami gwiazd. Dzisiaj (środa 3 grudnia) też odbędzie się uroczyste zapalenie lampek. Impreza zacznie się o 7 wieczorem nowojorskiego czasu.

Zgodnie z tradycją, w tygodniu po Święcie Dziękczynienia, w jednym z najpopularniejszych kompleksów handlowych Nowego Jorku odbywa się właśnie ceremonia zapalania światełek na gigantycznej choince. Ozdobiono ją 45 tys.lampek, a cała instalacja to ponad pięć kilometrów kabla elektrycznego! Od 2004 roku szczyt choinki przyozdabia 250-kilogramowa gwiazda z kryształów Swarovskiego.

Jest to chyba najbardziej rozpoznawalna choinka na świecie. Ceremonię włączenia lampek transmituje wiele stacji telewizyjnych nie tylko w USA. Drzewkiem jest na ogół 20-30 metrowy świerk, pochodzący z lasów z któregoś z północnych stanów, bądź Kanady. Najwyższa choinka miała 31 metrów (1999 rok).

Tradycja choinki z Rockefeller Center sięga czasów Wielkiego Kryzysu. Po raz pierwszy stanęła w tym miejscu w 1931 roku. Wówczas to robotnicy pracujący przy budowie budynków Rockefeller Center przybrali sześciometrową choinkę w 700 światełek i usytuowali ją przed budynkiem RCA (aktualnie GE Building). Pierwsza oficjalna ceremonia zapalania oświetlenia na świątecznym świerku odbyła się w 1933 roku.

Lunch na belce

Na słynne Rockefeller Center składa się 19 różnego rodzaju drapaczy chmur i mini-skwerów, zajmujących 89 tys. m2 w środkowej części Manhattanu. Wybudowane w apogeum Wielkiego Kryzysu lat 30-tych XX wieku przez przedsiębiorcę, milionera i filantropa, Johna D. Rockefellera.

To właśnie z budowy Rockefeller Center pochodzi słynne zdjęcie Lunch na belce, przedstawiające robotników beztrosko spożywających lunch na wysokości kilkuset metrów.

Rockefeller Center był pierwszym nowojorskim projektem, który połączył powierzchnie rozrywkowe, handlowe, biurowe i rekreacyjne w jeden wielki kompleks, tworząc miasto w mieście. Całość połączona jest labiryntem podziemnych przejść, w których mieszczą się sklepy, restauracje, a nawet stacja metra.

rockfeller-ice-skatingW okresie zimowym główny plac kompleksu zamienia się w najbardziej znane nowojorskie lodowisko. To właśnie tutaj kręcono sceny wielu filmów m.in. Kevin sam w Nowym Jorku, czy Igraszki Losu. Nad głowami łyżwiarzy górują drapacze chmur oraz posąg Prometeusza z brązu. Sama tafla lodowiska nie jest duża (40 x 18 m) i może pomieścić maksymalnie 150 osób, dlatego aby uniknąć tłoku, warto przyjść w godzinach porannych i najlepiej w środku tygodnia.

W Nowym Jorku, jak nigdzie indziej chyba, można poczuć prawdziwą świąteczną atmosferą rodem z hollywoodzkich filmów. Bajkowe wręcz wystawy sklepowe, kolędy rozbrzmiewające na Times Square, bogato udekorowane place miasta i słynne lodowiska – to w Rockefeller Center  oraz Central Parku. Łatwo tu zachłysnąć się tą niepowtarzalną magią Bożego Narodzenia. Do tego dochodzi jeszcze gorączka zakupów, która ogarnia nowojorczyków korzystających z  przedświątecznych przecen i całe mnóstwo imprez kulturalnych. Można na przykład zobaczyć odbywającą się co roku rewię Radio City Christmas Spectacular z udziałem słynnego zespołu tanecznego Rockettes w Radio City Music Hall (część Rockefeller Center) lub wybrać się do New York City Ballet na Dziadka do orzechów, którego wystawianie w okresie świątecznym stało się już tradycją w Nowym Jorku.

Jeśli macie ochotę na Święta w naprawdę filmowym klimacie, to Nowy Jork jest idealnym miejscem. Jest magia, jest nastrój, jest niesamowita atmosfera… a najlepiej sami to zobaczcie 😉