High Line – inny park w centrum Wielkiego Miasta

IMG_0166

Dość nietypowy park w centrum Manhattanu – High Line. Jest to stara estakada kolejowa, zbudowana 100 lat temu na miejscu tradycyjnych torów kolejowych, którymi transportowano towary napływające z Alabamy. Tory ciągnęły się ulicami, na których pojawiało się coraz więcej aut i dochodziło coraz częściej do groźnych wypadków, dlatego w 1929 roku postanowiono wybudować estakadę nad ulicami. Estakada na niektórych odcinkach przechodziła nawet bezpośrednio przez fabryki i magazyny. W latach 70-tych ubiegłego wieku linia przestała już być tak bardzo używana, aż zlikwidowano w ogóle połączenia.

Zarośnięta krzakami i trawą, stała się ulubionym miejscem lokalnych żuli i bezdomnych. Władze miasta, aby pozbyć się kłopotu, uznały, że najlepszym rozwiązaniem będzie… zburzenie. Zwłaszcza, że okolica stała się popularna wśród młodych ludzi z pieniędzmi. Powstawały liczne apartamentowce, a fabryki przekształcano w modne lofty.

W 2003 roku powstał społeczny ruch na rzecz obrony tej historycznej części miasta. Pisarz Joshua David oraz Robert Hammond założyli grupę Przyjaciele High Line, która za cel postawiła sobie obronę postindustrialnej budowali i wykorzystanie jej jako promenady. Zorganizowali konkurs urbanistyczny, wpłynęły setki prac z wielu krajów. Dzięki wsparciu prywatnych sponsorów oraz władz miasta powstało magiczne wręcz  miejsce. Niesamowite połączenie historii, zgiełku miasta i relaksu. Normalnie zestaw niemożliwy, ale w tym mieście wszystko jest możliwe 🙂

Jesteśmy w centrum miasta, 30 metrów nad głowami innych, mamy ławki, trawniki, miejscami pozostawione stare tory, tarasy i niesamowite widoki, bo okolica, na szczęście, jest w niskiej zabudowie. Widok na New Jersey przez rzekę Hudson, zwłaszcza przy zachodzie słońca, robi naprawdę wrażenie.

High Line zaczyna sie przy 34 ulicy i ciagnie w dół, aż do Meatpacking, do ulicy Gansevoort. Na końcu jest hotel The Standard, do którego warto zajrzeć  chociażby do toalet na ostatnim piętrze z widokiem na Manhattan 😉

Warto zobaczyć, warto przejść się, warto poleżeć na trawniku… bardzo oryginalne miejsce.

główna siedziba i showroom Giorgio Armani
główna siedziba i showroom Giorgio Armani
IMG_0163
ulice Meatpacking
IMG_0162
stare magazyny zaadaptowane na biura i lofty
IMG_0165
tory przechodziły prze magazyny i fabryki, widok na NJ
IMG_0158
The Standard Hotel
IMG_0157
w tle rzeka Hudson i New Jersey

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_0168
zieleń i miejsca odpoczynku na całej długości High Line
momentami szeroko jak na prawdziwej promenadzie 😉
IMG_0160
charakterystyczne dla Meatpacking butiki w starych magazynach