Jak nie zdążyłam na Thanksgiving

THANKSGIVING-TURKEY-CARTOONSŚwięto Dziękczynienia (Thanksgiving) to dla Amerykanów jedno z najważniejszych wydarzeń w roku. W czwarty czwartek listopada spotykają się w rodzinnym gronie, by podziękować za udany rok.

Święto Dziękczynienia w USA ma charakter narodowy i jednocześnie religijny, pokazuje jak mocno kultura amerykańska opiera się na szacunku dla wartości patriotycznych i do Boga. Amerykanie składają w tym dniu podziękowanie Bożej Opatrzności za wszelkie otrzymane łaski. Ale przede wszystkim jest to święto niesłychanie rodzinne, co znamy doskonale z filmów, zarówno komedii, jak i dramatów. Kto z nas nie pamięta, jak główny bohater z filmu Poznaj moich rodziców, Greg Focker, kroił indyka, czy odmawiał modlitwę przed kolacją… 🙂 Podczas Thanksgiving spotykają się całe pokolenia, niejednokrotnie rozsiane po całych Stanach. Jest to dla nich nawet ważniejsze święto niż Wigilia, kiedy to z kolei my pokonujemy kilometry, aby się spotkać z ciocią Krysią i wujkiem Stefanem, wytłumaczyć babci Dominice, dlaczego jeszcze nie mamy żony/męża/dzieci. Ale myślę, że ten „rodzinny” klimat podobny jest także u nich 😉

Read more

Paryż vs. Nowy Jork… co je łączy?

Champs Elysees

O ile w Nowym Jorku byłam wiele razy, tak w Paryżu byłam tylko raz i to tylko 4 dni… 3 dni temu 🙂 Trudno jest porównywać oba te miasta, bo są tak bardzo różne. Ale maja też wiele wspólnego. Oto kilka, bardzo subiektywnych, spostrzeżeń 🙂

Miasto Paryż jest bardzo przestronny i zielony, a ulice szerokie, pełne skuterów i małych samochodów (Mini Cooper i Fiat 500). Mnóstwo trawników, skwerów, parków. W Nowym Jorku byłyby one raczej zabudowane apartamentowcami z widokiem na wieżę na Eiffel’a, bo o ile niektóre aleje na Manhattanie są również szerokie, to przez ciasną i bardzo wysoką zabudowę, nie ma tej przestrzeni, która jest w Paryżu. A na ulicach, zamiast skuterów, mamy mnóstwo limuzyn z kierowcami, którzy czekają pod biurowcami, apartamentowcami i sklepami. Po wielokrotnych podwyżkach cen paliwa w USA, pojawiło się też sporo małych aut, nawet widuje się Fiaty 500 🙂 W Nowym Jorku na każdym kroku jest policja. W metrze są ich całe grupy, na ulicy – patrole samochodowe. W Paryżu policji było jak na lekarstwo. Samo metro – zasada działania w obu miastach ta sama: nazwa ostatniej stacji określa nam kierunek w którym chcemy jechać. Ale wydaje mi się, że nowojorskie metro jest lepiej oznakowane, za to w Paryżu jeździ zdecydowanie częściej. Paryskie krótsze pociągi i perony są zdecydowanym przeciwieństwem ich nowojorskich odpowiedników. Obie sieci mają po ponad 100 lat, ale ta z Nowego Jorku jest o wiele bardziej wysłużona. 

Read more

Nowojorczycy – jacy oni są?

IMG_3152Podobno prawdziwych nowojorczyków nie ma… Owszem, niby w mieście mieszka ok. 8 milionów ludzi (pewnie kolejne tyle nielegalnie), ale raptem tylko połowa z nich urodziła się Nowym Jorku, a 20% urodziło się w ogóle poza granicami USA. Wg danych Census Bureau (amerykański GUS) przeciętny nowojorczyk jest przynajmniej w połowie białym, w jednej trzeciej Latynosem, w jednej czwartej Afroamerykaninem, a w jednej dziesiątej Azjatą. Przeważnie jest kobietą. W porównaniu do reszty Ameryki, dość zdrowo się odżywia, zwłaszcza ci chudzi i bladzi milionerzy z Upper East Side oraz celebryci z Upper West Side. Ale jedna piąta nowojorczyków i tak ma sporą nadwagę. Nowy Jork to królestwo singli i … Żydów. NYC to drugie co do wielkości, zaraz po Tel Awiwie, skupisko Żydów na świecie.

Nowojorczyk zarabia około 40 000 dolarów rocznie (brutto) i zważywszy, że jest dobrze wykształcony, bo jedna trzecia mieszkańców miasta posiada dyplom ukończenia szkoły wyższej, nie jest to dużo. Dodatkowo koszty życia w Nowym Jorku są wysokie. Ponadto średnią mocno ciągną w górę zarobki rekinów z Wall Street (3% mieszkańców) oraz agentów nieruchomości (1% mieszkańców), bo w tym mieście sprzedaje się najdroższe nieruchomości w całych Stanach.

Read more

Trochę inne West Side Story

budynek Eldorado
budynek Eldorado

Upper West Side to jedna z bardziej prestiżowych dzielnic Manhattanu, ale bez zadęcia, charakterystycznego dla Upper East Side. Położona dokładnie po drugiej stronie Parku, między 59 a 116 Ulicą, jest mniej sterylna i nie tak sztywna jak sąsiedztwo z przeciwnej strony. Tamtejsze Zarządy wspólnot mieszkaniowych są też o wiele bardziej liberalne od tych na East Side, dlatego tak wiele gwiazd i celebrytów upodobało sobie to miejsce to zamieszkania. Więc jeśli podczas wizyty w NYC, chcemy spotkać kogoś znanego, to warto wybrać się tam na rekonesans, bo szansa na małe tete-a-tete z Bono, który wyszedł na spacer ze swoim psem, jest dość realna 😉

Ale nie zawsze był to dobry adres. Na początku XX wieku, kiedy cały Manhattan skoncentrowany był wokół Midtown, tereny między Central Park a rzeką Hudson miały klimat wręcz sielsko-wiejski. W połowie ubiegłego wieku miejsce to upodobali sobie latynoscy imigranci i liczne gangi, które rządziły na ulicach. Ich zła sława posłużyła za motyw do najsłynniejszego musicalu filmowego – West Side Story. Dopiero wybudowanie Lincoln Center (dzisiaj kulturalne centrum NYC) i boom giełdowy w latach 80-tych przyczyniły się do tego, że ceny mieszkań i apartamentów w tamtym rejonie wystrzeliły w górę.  Dzisiaj dzielnica bardzo się zmieniła i nabrała nowojorskiego sznytu. Mieszkańcy trochę narzekają na to, że małe, klimatyczne sklepiki wypierane są przez sieciówki, a jak rzucisz kamieniem, to na pewno trafisz w jakiś Starbucks. Ale dla nas, turystów, jest to ciekawe doznanie zobaczyć prawdziwych nowojorczyków poza zgiełkiem śródmieścia. 

Read more

40 tys.$ czynszu miesięcznie? Why not?

Róg 5th Avenue i 65 Ulicy
Róg 5th Avenue i 65 Ulicy

Wielu „szczęśliwców” z Upper East Side na Manhattanie płaci taki czynsz. To, że wydali 10-50 mln $ na kupno apartamentu, a kolejne 2 albo i 10 na remont, to nie koniec płacenia za przyjemność posiadania kodu pocztowego zaczynającego się liczbą 100, bo do tego jeszcze dochodzi rent. Ale na biednych nie trafiło, bo podczas kampanii prezydenckiej w 2004 roku, właśnie z kodu 10021 napłynęły największe datki na obu kandydatów: Busha i Kerry w skali całego kraju.

Dlaczego są gotowi płacić tyle pieniędzy za to miejsce? Nie odkrywam Ameryki pisząc, że cenę nieruchomości tworzą nie kafelki i egzotyczna podłoga, ale lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja…  a Upper East Side długo była, dla wielu nadal jest, najbardziej prestiżową i wpływową dzielnicą Nowego Jorku.

Od początku XIX wieku, co zamożniejsi Nowojorczycy, woleli budować swoje domy na Piątej Alei, zwłaszcza kiedy po drugiej stronie ulicy powstał Central Park, niż na zadymionej od kolejki Park Avenue (wtedy nazywana 4 Aleją). Na całej długości parku powstawały piękne domy i rezydencje. Milionerzy tacy, jak: przemysłowiec Andrew Carnegie,  magnat tytoniowy James Duke czy biznesmen Payne Whitney wydawali już w tamtych czasach miliony dolarów na budowę swoich posiadłości w tym miejscu. Słynna rodzina Vanderbilt miała wtedy nawet kilka rezydencji na Fifth Avenue. W krótkim czasie dołączyli do nich Rockefeller, Kennedy, Roosevelt.

Read more

Moje spotkanie z Anną Wintour

We wrześniu 2012 roku mój mąż zrobił mi niespodziankę i na rocznicę ślubu kupił bilet do NY. Szczerze? Poszedł trochę na łatwiznę, wiedział, że taki prezent na pewno mi się spodoba. W każdym razie, dał mi go na 5 dni przed wylotem, spakowałam się w godzinę 😉

Bardzo ciepły i słoneczny dzień, wysiadłam z metra linii R na stacji 5th Ave  i maszeruję do Saksa. Mimo niewyspania – przyleciałam wieczór wcześniej, posiedzieliśmy z przyjaciółmi do późna, położyłam się pewnie ok. 9 rano polskiego czasu, więc dla mnie poprzedni dzień miał z 35 godzin, gęba mi się śmieje i zmęczenia nie czuję.

Victoria Silvstedt

Jest przedostatni dzień New York Fashion Week, na Piątej Alei mijam sporo modelek w makijażu i z fryzurami z pokazów. Zbliżam się do Saksa i z przeciwka idzie długonoga blondynka. Bardzo zgrabna. Oczywiście gapię się na nią. Jezu, to jest przecież Victoria Silvstedt. Kiedyś, wstyd się przyznać, oglądałam głupkowaty reality show z nią. Na żywo nie wygląda tak plastikowo, wygląda naprawdę dobrze, każdy się za nią ogląda. Uśmiecham się pod nosem do siebie, taaa… taki jest właśnie Nowy Jork, nigdy nie wiesz kogo spotkasz. Koduję, że powinnam potem zajrzeć pod Lincoln Center i zobaczyć, co się tam dzieje. Może jeszcze kogoś zobaczę?

Wchodzę do Saksa, rozglądam się za koleżanką, z którą się umówiłam. Tak, wiem, są lepsze miejsca na zakupy na Manhattanie, ale przyszłam wymienić torebkę, którą mi przysłali, a zamówiłam ją jeszcze z Polski, bo się połaszczyłam na kupon rabatowy. Przysłali zupełnie inna torebkę i przyszłam z reklamacją.

Widzę koleżankę, podchodzę. Chcemy się jeszcze rozejrzeć na dole. Dział kosmetyczny w Saksie robi wrażenie. Jest pięknie i pachnąco, i luksusowo, a nam luksus nie przeszkadza.

Read more