Co warto wiedzieć o Times Square?

IMG_7666

 O Times Square słyszał chyba każdy, bez względu na to, czy był w Nowym Jorku czy nie. Najsłynniejsze miejsce na Manhattanie znajduje się pomiędzy Broadway a Siódmą Aleją, zaczyna się na 42 Ulicy i ciągnie do 47, a cały Theater District dochodzi aż do 53 Ulicy i 8 Alei. Utożsamiany w 100% z Nowym Jorkiem, jest jego ikoną, symbolizuje bogactwo i przepych Ameryki. Podobno nowojorczycy go nie znoszą (?), ja przyznam, że też często omijam go szerokim łukiem, bo ilość turystów naprawdę męczy. Jest bardzo głośno. Ale za każdym razem, jak już tam jestem, to jednak … się uśmiecham, zadzieram głowę i patrzę na to najbardziej barwne skrzyżowanie świata. Robi wrażenie. Nadal. Taki pępek świata 😉

O Times Square można znaleźć wiele informacji bez problemu. Ja zebrałam kilka ciekawostek, może znajdziecie coś, czego jeszcze nie wiedzieliście o tym miejscu. Do 1904 roku nazywał się Longacre Square, ale kiedy dziennik New York Times przeniósł się do biurowca Times Building (to ten z reklamą Toshiba), zmieniono nazwę na Times Square. 

IMG_7663Jest często nazywany Skrzyżowaniem Świata (The Crossroads of the World) czy Wielką Biała Drogą (The Great White Way), a nawet … Polędwicą (The Tenderloin) – to ostatnie to dlatego, że podobno w 1920 roku był najbardziej pożądanych adresem na Manhattanie. Lata 20-te ubiegłego wieku to generalnie czasy największej świetności Times Square. Sławni producenci z Broadway, np. bracia Shubert wystawiali nawet 250 spektakli rocznie. W tym samym czasie, za sprawą prohibicji, w okolicach Times Square pojawiły się nielegalne bary i gangsterzy.

Krach na nowojorskiej giełdzie w 1929 roku odcisnął również swoje piętno na Times Square – wiele firm upadło, a tym samym wyniosło się z biurowców w tym rejonie, a ich miejsce zajęły firmy bardziej „rozrywkowe”: sex shopy i kina porno. 

W 1945 r. ponad 2 mln osób świętowało na Times Square koniec wojny. 20 lat później Times Square wyraźnie już podupadał.

Minęło wiele lat, zanim rozpoczęto prace nad przywróceniem świetności temu miejscu, w 1990 roku burmistrz Nowego Jorku, Rudolph Giuliani, zapoczątkował proces,  żartobliwe nazywany Disneyfikacją Times Square (Disneyfication) – oczyścił Times Square z handlarzy narkotyków i prostytutek, zamknął teatry dla dorosłych i zwiększył bezpieczeństwo.

IMG_7674Od ponad 100 lat Sylwester na Times Square ściąga blisko milion ludzi, którzy chcą zobaczyć spadającą świetlną kulę (Dropping off the Ball), która waży… 6 ton i ma średnicę prawie 4 metrów, lśni tysiącem kryształów i  dotyka podstawy masztu, z którego spada, dokładnie o północy. Wtedy też Frank Sinatra śpiewa New York, New York, a na wszystkich spada tona konfetti, dosłownie. Kula świetlna w 2008 roku została wyposażona w żarówki energooszczędne.

Times Square „zagrał” w wielu filmach, m.in. Vanilla Sky – gdzie jest niesamowicie cichy oraz w I am legend  – wersja”po apokalipsie” oraz tysiące razy, kiedy gra prawdziwego siebie.

Chyba wszyscy kojarzymy Times Square z milionem neonów, zaczynając od Coca-Coli i NASDAQ, po ogromne ekrany LED, na których wyświetlane są reklamy. Jest tak oświetlony, że każde zdjęcie robione wieczorem wychodzi tam idealnie bez lampy 😉

Od lutego 2011 na Times Square obowiązuje zakaz palenia papierosów.

Rocznie Times Square odwiedza około 39 milionów osób. Taka liczba sprawia, że plac ten zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych.  Trudno wyobrazić sobie wizytę w tym mieście, bez zobaczenia Times Square. Zachęcać chyba nie trzeba 😉 

IMG_3148